6. setkání s historickou hasičskou technikou

15. 9. 2017

6. setkání s historickou hasičskou technikou Oslavany

V sobotu 9. 9. 2017 uspořádala Odborná rada hasičské historie-Klub hasičské historické techniky OSH Brno-venkov ve spolupráci s SDH Oslavany a městem Oslavany 6. ročník setkání s historickou hasičskou technikou. V zámeckém parku byla k vidění technika SDH Senorady dopravní automobil ARO 240 se stříkačkou PS 8 z roku 1974; SDH Ketkovice s dvoukolovou motorovou stříkačkou DS 12 Stratílek z roku 1937; SDH Sudice s dopravním automobilem Praga RN z roku 1953 a ruční koněspřežnou stříkačkou Smekal z roku 1929; SDH Blučina s ruční koněspřežnou stříkačkou Hiller a syn Brno; SDH Osová Bitýška s ruční koněspřežnou stříkačkou R. A. Smekal Praha z roku 1900; SDH Rouchovany s ruční koněspřežnou stříkačkou F. Smekal vdova Čechy u Prostějova z roku 1897; SDH Neslovice s ruční koněspřežnou stříkačkou Smekal Čechy u Prostějova z roku 1904; SDH Nová Ves s ruční voznicovou stříkačkou Hiller vdova a syn Brno z roku 1897; SDH Řícmanice s dopravním automobilem Praga RN z roku 1953; SDH Pozořice s automobilovou stříkačkou Chevrolet z roku 1947; Veteran Praha Car Club Brno s automobilem Aero 150 z roku 1948. V 11 a ve 13 hodin proběhly ukázky stříkaček z Nové Vsi a z Neslovic. Součástí srazu byla malá výstavka hasičských přileb od 19. století po dnešek, kterou připravil člen sekce sběratelů při Centru hasičského hnutí Přibyslav Zdeněk Moural z SDH Viničné Šumice.

15 let hasičské muzeum Oslavany

Hasičské muzeum v Oslavanech vzniklo v roce 2002. Od dubna se pilně pracovalo a slavnostně bylo otevřeno 14. 9. 2002. S nápadem založit hasičské muzeum přišel tehdejší starosta SDH Oslavany Stanislav Kališ († 24. 9. 2015) vzhledem k nashromážděným věcem s hasičskou tematikou, které již nebylo kam dávat. Hasiči dostali k dispozici pravou část přízemí v jižním křídle oslavanského zámku, kterou museli kompletně opravit a upravit. Původně zde byla zámecká prádelna. Na renovaci a znovuoživení se podílela desítka členů SDH Oslavany, ve svém volném čase a strávili s tím cca 1250 hodin obětavé práce. Jen pár dní po otevření 20. 9. 2002 bylo muzeum vyloupeno. Po ustřihání zámků a vypáčení dveří odcizili exponáty v nevyčíslitelné sběratelské hodnotě. Mezi ukradenými předměty byla stará kronika sboru, hasičské přilby s chocholem, zdobené českými granáty, i nejstarší mosazná proudnice. Nikdy se nepodařili dohledat. V roce 2004 dostali hasiči zbylou levou část přízemí, opět nutnou opravit, aby bylo možné expozici rozšířit. Většinu exponátů se pro svou velikost musela rozebrat a pak v muzeu znovu složit. Tyto exponáty svépomocí restaurují a uvádějí do provozuschopného stavu. Každým rokem se v muzeu něco vylepšuje a přidává, expozice se pozvolna mění, vitríny se doplňují o nový obsah. Pro rozšiřování expozic členové SDH Oslavany spolupracují s různými sběrateli, kteří jim zapůjčují své exponáty. V roce 2015 došlo v expozici k tematickým změnám a navýšení počtu exponátů. Dnešní muzeum má k dispozici osm místností plných vzácných exponátů. K vidění jsou více jak 100 let staré ruční koněspřežné stříkačky, hadicové navijáky, dvoukolové a přenosné motorové stříkačky, trhací háky, spojovací technika, dýchací a hasicí přístroje, pomůcky zdravotnické záchranné pomoci, dále je zde samostatná expozice historických hasičských uniforem včetně zahraničních, zásahové oděvy a výzbroj hasičů od první poloviny 20. století až po současnost, bohatá fotodokumentace, staré hasičské kroniky, sbírka vyznamenání a mnoho dalších zajímavých exponátů.

Prvním exponátem byl vodní hydrofor Ad. Hiller vdova a syn Brno-Královo Pole, který v roce 1904 pro Oslavanské hasiče zakoupila obec. Nejcennějším exponátem je třetí nejstarší dřevěná stříkačka v České republice s nádherným ručně malovaným erbem rodu Thun-Hohenstein a vyřezávaným dekorem z roku 1802. Tuto mohutnou čtyřkolovou stříkačku na ruční stříkaní získali v roce 2004 za podpory Petra Trojana z SDH Klepáčov, velkého fandy historické hasičské techniky. Dovezli ji jako torzo v dezolátním stavu. Místní kolář Václav Coufal doplnil chybějící části, zejména obě přední kola. Na konzervaci stříkací stařenky spotřebovali dva kilogramy včelího vosku, který doporučili odborníci. Na záchraně unikátu pracovali celou zimu, na jaře roku 2005 ji předvedli v muzeu na oslavanském zámku veřejnosti. Thun-Hohensteinové byli majitelé textilek, kde často vznikaly požáry. V té době ještě neexistovali sbory dobrovolných hasičů, tak si nechali vyrobit svou vlastní stříkačku, pro potřeby textilky, jenž byla neustále v areálu fabriky stále připravena hasit.

Za povšimnutí stojí i obraz v duchu socialistického realizmu z roku 1956 od malíře Langa.

Zdenek Moural, David Dvořáček

Rubrika: Archiv akcí | Autor: Martin79
Titulek: kód
Jméno:
E-mail: Kód:
Text: